Łosice

Dożynki powiatowo-gminne w Olszance

Region Pon. 20.09.2021 18:38:36
20
wrz 2021

Mieszkańcy powiatu łosickiego dziękowali Bogu za tegoroczne plony. Dożynki powiatowo-gminne odbyły się 19 września w Olszance. Rozpoczęły się od Eucharystii w kościele parafialnym w Hadynowie. Mszy św. przewodniczył ks. Jerzy Pietrzak proboszcz parafii Hadynów.


W homilii dziekan dekanatu łosickiego ks. kan. Sławomir Kapitan mówił o cudach, które zdarzają się w obecnych czasach. Takim cudem jest m.in. fakt, że zasiane zboże daje plon z którego mamy chleb.

Po Mszy św. ceremoniał dożynkowy odbył się na boisku szkolnym w Olszance. Starostowie dożynek Lidia i Zdzisław Pieńkowscy z Korczówki Kolonia na ręce gospodarzy dożynek Wójta Gminy Olszanka i Starosty Łosickiego przekazali symboliczny bochen chleba.

Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej. Nikt i nic tego tego nie nie przekreśli. W tak ważnej chwili oddaję hołd waszym spracowanym dłoniom. Tym rękom, które z Matki Ziemi wydobywają chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia gotowe są tej ziemi strzec i bronić – mówił Grzegorz Pajnowski Wójt Gminy Olszanka.
Dzisiaj mamy taką pogodę jaka cały czas była w trakcie żniw. Były to bardzo trudne żniwa ale udało się zebrać zboże. Ja ze swojej strony mogę tylko życzyć wszystkim rolnikom, żeby cena była odpowiednia za tą pracę – mówił Janusz Kobyliński Starosta Powiatu Łosickiego.

Minister Waldemar Kraska dziękując rolnikom za ich pracę zachęcał do szczepienia przeciw COVID-19.

Obecny Rząd dąży do wyrównania warunków życia mieszkańców wsi z miastem – mówił poseł Krzysztof Tchórzewski.

Za pracę rolnikom dziękowała również Ewa Orzełowska – członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

Podczas powiatowego święta plonów w Olszance został podsumowany konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Najładniejszy wieniec wykonali mieszkańcy wsi Kolonia Szańków. Drugie miejsce zajął wieniec z Korczówki, a trzecie z Gminy Huszlew. Natomiast w konkursie na najpiękniej przyozdobioną potrawę pierwszą nagrodę otrzymało KGW Niezapominajka z Hołowczyc Kolonii z gminy Sarnaki. Drugie miejsce komisja konkursowa przyznała paniom z KGW w Olszance a trzecią nagrodę otrzymał Klub Seniora w Olszance.
POSŁUCHAJ


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.